Międzynarodowy sukces projektu GUST studentów PŁ

Data dodania
Kategorie

Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej zwyciężył w finale International Small Wind Turbine Contest 2024.

Image

Innowacyjna turbina wiatrowa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Sustainability. To wielki sukces dla Projektu, który uzupełnia dotychczasowe osiągnięcia o kolejną nagrodę, dowodząc wysokiej jakości i innowacyjności polskich projektów studenckich.

GUST (Generative Urban Small Turbine) to inicjatywa studencka zawiązana w październiku 2015. Projekt realizowany jest przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) znajdującego się przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Skupia on studentów z Wydziału Mechanicznego, Chemicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania, Inżynierii Procesowej i Ochrony środowiska oraz International Faculty of Engineering.

Najnowsza konstrukcja zespołu GUST okazała się niedoścignioną pod względem redukcji śladu węglowego, wykorzystania lokalnych materiałów, a przede wszystkim – zastosowania biokompozytu na bazie włókien lnu. Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie doceniło studentów GUST za przeprowadzoną dogłębną analizę cyklu życia (LCA).

W tym roku Zespół zaprezentował całkowicie nową konstrukcję, wyposażoną w nowy generator oraz innowacyjny układ zmiennego skoku. Wynik ten stanowi niezwykle istotne osiągnięcie, potwierdzając zaangażowanie i wysiłek całego zespołu. Turbina GUST potwierdziła swoją skuteczność i niezawodność przy wiatrach przekraczających prędkości nawet 12 m/s. Zespół GUST kontynuuje tradycję doskonalenia swojego projektu i rok po roku udowadnia, że ciężka praca przynosi wymierne rezultaty. Studenci myślą już o rozwiązaniach na kolejną edycję konkursu, która odbędzie się za rok.

Strona dziala - zabbix