Młody naukowiec laureatem programu LIDER

Data dodania 28/10/2021 - 18:23
Kategorie

W XII edycji Programu LIDER Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, przyznało blisko 1,5 mln zł dofinansowania na badania doktorantowi Instytutu Automatyki - mgr. inż. Bartłomiejowi Cybulskiemu.

Image

Mgr inż. Bartłomiej Cybulski jest doktorantem w Instytucie Automatyki. Wspólnie z zespołem pracuje nad adaptacyjnym kontrolerem ruchu dla autonomicznego robota mobilnego. Jak wyjaśnia laureat programu:

Inteligencja kontrolera polega na dostosowaniu się do warunków środowiska, w którym aktualnie porusza się robot. Dane dostarczone z czujników zainstalowanych w kontrolerze i napędach, mają służyć do klasyfikacji rodzaju podłoża i jego parametrów. Ta wiedza o stanie podłoża zostanie następnie wykorzystana do dostrojenia algorytmów kompensacji poślizgu kół oraz wyboru odpowiedniej strategii sterowania napędami.
Kontroler jest przystosowany do pracy z różnymi rodzajami zawieszeń robota (gąsienice, skid-steer, omnidirectional), co z pewnością jest rewolucją w zakresie robotów mobilnych i znacząco rozszerzy możliwości ich wykorzystania w wielu dziedzinach gospodarki. Śmiało można stwierdzić, że roboty mobilne w różnych formach to przyszłość, a Instytut Automatyki, w którym pracuje bardzo mocno rozwija się w tym właśnie kierunku.

Środki pozyskane w ramach projektu LIDER w wysokości 1 499 955,00 zł Bartłomiej Cybulski przeznaczy na budowę demonstratora technologii z kilkoma rodzajami zawieszeń oraz finansowanie prac badawczych zespołu.

Strona dziala - zabbix