Wręczenie Pucharu MathUp

MathUp to wydarzenie organizowane na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki przez studentów dla studentów. Studenci wyższych lat dzielą się swoją pasją, prezentując zastosowania matematyki, które ich uwiodły. To jedna z niewielu okazji, by posłuchać swoich kolegów i koleżanek w takiej roli.

MathUp istnieje od 2019 roku. Tym razem po raz pierwszy został przygotowany w formule konferencji międzynarodowej International Conference on Applications of Mathematics oraz Konferencji Zastosowań Matematyki MathUp z referatami po polsku. Powodów do dumy jest wiele: po pierwsze referaty.

W tym roku, podczas modułu międzynarodowego, mogliśmy usłyszeć, że Math can’t be fooled, How NOT to fall into statistical and probabilistic traps, Can mathematics predict your future?, trochę na temat Creating art oraz The Mathematics of Climate Change, by ostatecznie  zastanowić się nad pytaniem Can you speak Math?

W ciągu dwóch dni konferencji polskiej mogliśmy poznać kryminał z równaniami w tle, usłyszeć o tropieniu fałszerzy dzieł sztuki, o dynamice psychoterapii, funkcjach decyzyjnych oraz podejmowaniu wyborów i dynamice opinii, także o sprzątaniu i relacjach z dziewczyną, aukcjach i paradoksie hazardzisty a także o polityce. Wszystko z matematyką w tle.

Prestiżu konferencji dodały Patronaty: JM Rektora, Ministra Edukacji i Nauki, Prezydenta Miasta Łodzi, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Towarzystwa Kobiety w Matematyce, Młodzi w Łodzi, TVP3, Studenckiego Radia Żak, Życie Uczelni. Nie do przecenienia jest także współpraca z firmami: Rossmann, Walley, Commerzbank, Accenture, Wealth Seed, BSH, TwojeUSG, Hycom, Fujitsu, 360 Y.E.S. English Academy, wybierającymi swoich laureatów i fundującymi nagrody.

Nagrodę – Puchar Dziekana – otrzymała w tym roku Magdalena Szafrańska (FTIMS PŁ) za referat Matematyczny model dynamiki psychoterapii, czyli czy da się przewidzieć stan emocjonalny? Oto, co Magda mówi o sobie i swojej pracy.

Tematem mojego referatu na Konferencji MathUp był " Matematyczny model dynamiki psychoterapii, czyli czy da się przewidzieć nasz stan emocjonalny?".

Od rozpoczęcia specjalności "Zastosowania matematyki w biomedycynie i ekonomii" na studiach licencjackich moim źródłem zainteresowania są modele matematyczne, których zastosowanie możemy znaleźć w naszym życiu codziennym. Połączenie ich z różnymi dziedzinami nauki takimi jak medycyna, biologia czy psychologia staje się dla mnie źródłem inspiracji do rozwijania moich matematycznych pasji i zgłębiania zagadnień, które wymagają znajomości każdej z tych dziedzin. W tamtym roku na konferencji MathUp wygłosiłam wraz z Jakubem Ciupą referat dotyczący roli modeli matematycznych w epidemiologii, w tym roku sama postawiłam na referat o modelu matematycznym, który opisuje dynamikę stanu emocjonalnego podczas terapii trzech wyróżnionych grup: klienta, terapeuty i środowiska zewnętrznego rozumianego jako rodzinę, grupę przyjaciół itp.  Trzy równania różniczkowe pozwalają zapisać odpowiedni model matematyczny, który nie jest wyłącznie pracą matematyków, ale również psychologów oraz specjalistów z danej dziedziny nauki. Model, który zaprezentowałam podczas tegorocznej konferencji mam nadzieje w przyszłości rozwinąć, aby mógł służyć jako podstawa w doborze odpowiednich terapeutów dla pacjentów borykających się z problemami psychicznymi. Spowodowałoby to, że pacjenci nie marnowaliby czasu oraz pieniędzy na znalezienie odpowiedniego specjalisty dla siebie. Inspiracją dla mnie i do zagłębienia się w ten temat są panie profesor Katarzyna Szymańska-Dębowska oraz profesor Urszula Foryś.

Zdobycie nagrody za najlepszy referat, którą wręczał Dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i utwierdza mnie w przekonaniu, że to co robię ma sens. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej konferencji za wsparcie podczas przygotowań oraz wspaniałą atmosferę, dzięki której myślę o MathUp z uśmiechem na twarzy. Z tego miejsca też pragnę podziękować firmie Fujitsu za dodatkowe wyróżnienie mojego referatu. Na koniec pragnę dodać, że wszyscy referujący, którzy przygotowali wystąpienia zasługują na głośne brawa i słowa uznania. Choć to ja trzymam w ręku puchar to czuje, że nie jest mój, ale nas wszystkich, którzy chcą pokazywać piękno zastosowań matematyki.

Jeśli jesteście ciekawi prezentacji Magdy i oraz innych referatów – zarówno konferencji polskiej jak i międzynarodowej… kto został laureatem, kto wygrał nagrodę publiczności – zapraszamy na nasz kanał Youtube https://www.youtube.com/channel/UCkPVVumlcFJkWT15v8ap2BA oraz na FB https://www.facebook.com/MathUpConference/.

„MathUp to święto matematyki w Politechnice Łódzkiej. To święto jest szczególne, bo to święto studenci organizują dla studentów” - Dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, dr hab. inż. Jacek Kucharski, prof. uczelni.